Share
Send
Send

Усетете разликата между игра, сет и мач.

Мачът е термин, който се отнася за цялото време на игра в тениса. Състои се от три или пет спечелени сета (в зависимост от вашия клас). Всеки сет се играе с поне шест спечелени игри.

Как се изчислява отделна игра.

Играчите обслужват една игра в даден момент. Победителят обикновено е играчът (или отборът, ако играете по двойки), който е спечелил четири гола. Точките се играят по този начин: единият играч сервира, а другият рита назад, топката се хвърля напред и назад, докато един от противниците не нанесе силен удар или не влезе в мрежата. Имайте предвид, че в игра могат да се играят седем или повече гола, например, когато първият тенисист прави три, а вторият четири повече. В този случай всяка спечелена топка се добавя към резултата на спортистите:

1-ва спечелена топка е 15 точки

Втора спечелена топка е 30 точки

3-та спечелена топка е 40 точки

4-та спечелена топка означава победа в играта (т.е. нейния край)

Озвучете резултата при вашето подаване.

Работата на обслужващия играч е да извика резултата по време на мача, за да може опонентът да го чуе (освен ако не играете на професионално ниво, когато лицето, отговорно за правилното точкуване, е ангажирано с тази работа). Винаги трябва да казвате точките си, а след това и опонентите. Например: Ако сте спечелили два гола и опонентът ви има такъв, трябва да декларирате „30-15“. Ако опонентът ви спечели три гола, а вие сте един, тогава трябва да кажете „15-40“

K Как се изчислява всеки комплект

Играе се, докато един от играчите или отбор (в двойки) спечели шест мача. В началото на емисията винаги трябва да посочвате броя спечелени игри от всеки играч или отбор, като се започне с вашата печалба. Например:

• Ако сте спечелили четири мача, а опонентът ви има две, тогава трябва да прозвучите резултата "4-2", преди играта да започне с вашия сервис (тоест, когато за първи път сервирате топката, но не я удряте).

Знайте, че в случай на продължителна игра един до друг, трябва да спечелите повече от две точки, за да спечелите.

Това се отнася както за игрите, така и за комплектите. Ето няколко примера:

Ако резултатът в играта е "40-40", тогава трябва да спечелите две точки подред, за да го спечелите. (вижте стъпка 3 по-долу за повече подробности). Ако и двамата сте спечелили 5 мача и резултатът е „5-5“, тогава ще трябва да спечелите още две поредни игри, за да направите резултата „7-5“ и да спечелите сета. Ако резултатът е „5-5“ и сте спечелили следващата игра , след това резултатът става “6-5”. Ако загубите в следващата игра, резултатът отново се сравнява с „6-6“ и отново ще трябва да спечелите 8 гейма срещу 6 противници, за да изтръгнете победата в сета. Някои равенства достигат до "12-10" или дори повече.

Как се записва резултатът след мача.

Трябва да напишете резултата от всеки комплект в специална карта. Винаги трябва първо да напишете точките си. Например, ако сте спечелили мач, вашата карта за участник трябва да изглежда така:

• 6-3, 4-6, 6-2. Това означава, че сте спечелили в първия сет с резултат 6-3, след това сте загубили втория сет с 4-6 и сте спечелили третия сет с 6-2.

K Как да играем тай-брейк в тениса

Изобретен от Ван Ален през 1965 г. и представен за първи път на откритото първенство на САЩ по тенис през 1970 г., тай-брейкът помогна да се избегнат дългите тенис игри, които биха могли да продължат дни между най-добрите играчи.

Кога се играе тай-брейк? „Set” е серия от тенис игри и играчът трябва да спечели 6 игри, за да спечели набор.

• Играе се тай-брейк, ако и двамата играчи спечелят 6 мача всеки. Използва се за определяне на победителя в комплекта. Ако и двамата играчи имат 5 спечелени мача, за да спечелите сета, трябва да спечелите поне 2 гейма подред. Ако резултатът е 6, тогава се играе тай-брейк, за да се определи победителят в сета.

• Във всеки сет от мача може да се играе тай-брейк, ако играчите наистина са равностойни. В този случай играта ще бъде много вълнуваща за публиката, а за играчите ще се превърне в уморителен психологически тест. Играта ще бъде пълна с двойни грешки, така че истинската игра е придружена от психологически игри!

Как се съхранява акаунтът за равенство?

• Точките в тайван-брейк се броят от нулата, след това една, две, три и т.н. Те се различават от обикновените очила - 15, 30, 40 и т.н.

• Първият, който вкара 7 точки и бъде с 2 точки по-напред от опонента, става победител в играта и сет.